Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu przy pomocy ozonu jest praktykowane nie tylko podczas procesu likwidowania wilgoci. Z usług ekip zajmujących się ozonowaniem korzysta każdy, kto boryka się z problemem nieprzyjemnego zapachu wewnątrz budynku oraz obecnością grzybów i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Istnieje wiele sytuacji, w których ozonowanie okaże się niezbędne. Może być ono konsekwencją zarówno zawilgocenia przestrzeni, jak i niehigienicznego stylu życia, który doprowadził do powstania przykrych zapachów lub wręcz stworzył zagrożenie do egzystowania w danym pomieszczeniu. Niektórzy decydują sie na ozonowanie, gdy przejmują mieszkanie po poprzednich lokatorach, którzy na przykład palili papierosy w niewietrzonych pokojach. Bardzo często stosuje się tę praktykę także w starych kamienicach, w których nie przeprowadzano od dłuższego czasu remontu lub, przeciwnie, w świeżo wyremontowanych przestrzeniach, aby szybciej pozbyć się zapachu farb i olejów. Oczyszczanie ozonem sprawdza sie w naprawdę wielu sytuacjach.
Ozonowanie pomieszczenia – środki ostrożności
Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, dlatego działa niszczycielsko nie tylko na substancje szkodliwe, lecz również na te, które są naturalne i pożyteczne. Dlatego wszystko, co nie wymaga ozonowania powinno być na czas dezynfekcji szczelnie przykryte folią lub po prostu wyniesione z pomieszczenia. Trzeba o tym pamiętać również wtedy, gdy dezynfekcja stanowić ma część całościowego osuszania budynku. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie poziomu stężenia na generatorze ozonu. Tu trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że dawka niezbędna do prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji dla ludzkiego organizmu jest całkowicie nieprzyswajalna. Jedyne optymalne stężenie bezpieczne dla człowieka wynosi 0,1 ppm, natomiast proces odkażania pomieszczenia zakłada poziom minimum 2,00 ppm. Dlatego też absolutnie nie wolno przebywać w miejscu, w którym pracuje generator ani też pozostawiać tam roślin czy zwierząt. Z kolei osoba, która zajmuje się obsługą urządzenia musi mieć na sobie specjalny kombinezon ochronny i maskę.
Profesjonalne ozonowanie krok po kroku – jak to wygląda w praktyce?
Ozon jest trującym gazem, dlatego przed rozpoczęciem dezynfekcji należy prawidłowo uszczelnić pomieszczenie tak, aby nie wydostał się on na zewnątrz oraz by możliwe było zachowanie odpowiednio wysokiego stężenia niezbędnego dla kompleksowego usunięcia zanieczyszczeń. Trzeba zablokować wszelkie szpary i otwory, którymi ozon mógłby się wydostawać i powodować wymianę powietrza. Gdy pomieszczenie jest już gotowe, można włączyć ozonator. Trójatomowe cząsteczki ozonu powstające pod wpływem działania urządzenia są cięższe od samego powietrza. Dlatego zaleca się, aby generator ustawić jak najwyżej, najlepiej na jakiejś wysokiej półce. Dzięki temu ozon, podczas opadania, szybciej wypełni pomieszczenie. Tak przeprowadzona dezynfekcja skutecznie zniweluje wszelkie zapachy, grzyby i inne zanieczyszczenia. Z pomocą fachowców i profesjonalnego sprzętu możemy liczyć na skuteczną usługę przeprowadzoną w sposób bezpieczny i higieniczny.